16.12.2023

Сбор помощи в День милосердия - 19 декабря

19 декабря, день памяти святителя Николая архиепископа Мир Ликийских Чудотворца, традиционно проводится День милосердия и сострадания ко всем во узах и темницах пребывающим

В Кирилло-Белозерском монастыре будет организован сбор денежных средств, православной литературы, иконок, крестиков, других предметов православного обихода.

Вниманию участников «Дня милосердия»: одежду и обувь собирать не нужно!

Собранные пожертвования будут направлены в места лишения свободы через священников, осуществляющих тюремное служение.

Молитва о заключенных

Господи, Иисусе Христе, Боже наш, Крестом во ад сошедый, диавола посрамивый, заклепы и вратницы адовы разрушивый, узники свободивый и жизнь миру Твоему даровавый, призри на молитву смиренных и недостойных раб Твоих, ко Твоему Величеству бесприкладному и бездне человеколюбия прибегающих и яко Благосерд Твоею милостию и щедротами посети грехми обремененный и в заключении темничном сущия: Ты бо рекл еси, Господи, яко хотением не хощу смерти грешника, но еже обратитися и живу быти ему. Услыши в скорби и тесноте душевной призывающих Тя: в немощи находящихся душевныя и телесныя раны уврачуй; в ожесточении сердечном сущия к покаянию обрати; правды и оправданий Твоих ищущих в вере и творении заповедей утверди и на путь спасения настави. Ты бо еси, Господи, помощь беспомощным, надеждо ненадежным, спасение отчаянным, всем вся буди и приведи ко пристанищу хотения Твоего. Да поем и славим Тя со Безначальным Твоим Отцем, и Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом ныне, и присно и во веки веков. Аминь.

Икона святителя Николая Чудотворца.jpg Молитва ко Святителю и Чудотворцу Николаю

О всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче! Помози мне грешному и унылому в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми окаянному, умоли Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечного мучения: да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа, и Твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.